SPOSÓB NA NUDĘ W DOMU –ŚWIETLICA  PODPOWIADA

Nie wiecie co można porobić? Doskwiera Wam nuda. Jest szansa, że mamy na nią lekarstwo. Są to gry na kartce papieru np. „Państwa-miasta”, „Statki”, „Plaster miodu”, „Kółko i krzyżyk”, „Mucha” itp. Jedyne czego potrzebujecie to wydrukować plansze, korzystając z linku poniżej lub przerysować własnoręcznie na kartkę i możecie zaczynać zabawę.

link:

https://rysopisy.eduzabawy.com/gry-i-zabawy/

Możecie również zrobić własną zabawkę zręcznościową „Złap kurczaka”. Potrzebne będą: butelka po kefirze, plastikowe jajko z Kinder niespodzianki, sznurek nożyczki, gwoździk, czarny i czerwony marker.

Opis wykonania ze zdjęciami znajdziecie pod tym linkiem:

https://dzieciakiwdomu.pl/2016/03/zlap-kurczaka-zabawka-zrecznosciowa-dla-dzieci-diy.html

 

Kolejną propozycją jest zabawa w laboratorium, a konkretniej - samodzielne przygotowanie masy plastycznej :) Spróbujcie! To super sposób na nudę :)

Przepisy:

 

Puchnące farby

Potrzebne będą:

1 szklanka mąki pszennej

3 łyżeczki sody oczyszczonej

1 łyżeczka soli

woda

barwnik spożywczy

Sposób wykonania:

Mieszamy ze sobą wszystkie składniki. Wody dodajemy tyle, żeby masa miała konsystencję ciasta naleśnikowego. Tak powstała puchnąca farba.

Można nią malować przeróżne obrazki. Aby uzyskać efekt puchnięcia farby wystarczy na kilkadziesiąt sekund włożyć obrazek do nagrzanego piekarnika lub mikrofali. Pod wpływem temperatury farba zaczyna rosną.

 

Piasek kinetyczny

Potrzebne będą:

6 szklanek mąki ziemniaczanej

1 szklanka oleju

brokat, olejki zapachowe wedle uznania

Sposób wykonania:

Mieszamy wszystkie składniki ze sobą. Powstała masa przypomina mokry piasek.

 

Ciekawym pomysłem będą również zabawy ruchowe. Większość zabaw ćwiczy umiejętność koncentracji, koordynację ruchową i wzrokowo-ruchową przydatną przy nauce czytania i pisania. Rozbudzają ciekawość związaną z poznawaniem świata, zatem sprawiają, że dziecko chętniej chłonie wiedzę. Poniższe zabawy można wykorzystać w każdym domu, gdyż nie wymagają ani dużej przestrzeni, ani specjalnych rekwizytów. Nasze propozycje to:

 

"Ciepło-zimno"

Rodzic chowa konkretny przedmiot, dziecko musi go znaleźć wyłącznie dzięki wskazówkom: ciepło, zimno.

 

„Domowe podchody”

 Rodzic chowa w domu koperty z zadaniami. Dziecko znajduje je i wykonuje poszczególne polecenia np. zrób 10 przysiadów.

„Zabawy ze sznurkiem”

 Potrzebny będzie sznurek długości minimum 1,5 m. Możecie sobie wyobrazić, że jest to most, wąż lub cyrkowa lina. Sznurek leży na podłodze, tworzycie z niego dowolny kształt. Zadań może być wiele: - spacer po sznurku uważając by z niego nie "spaść" - przeskakiwanie przez sznurek raz na jedną, raz na drugą stronę - przejście po sznurku "stópkami", tyłem, bokiem.

 

 

Kilka kolorowych kartek, klej i nożyczki to kolejna nasza propozycja na nudę :) Mamy na myśli tematyczną pracę plastyczną :

Kalendarzowa wiosna przyszła 21 marca, a wraz z nią pojawiły się pierwsze bociany. Wróciły z „ciepłych krajów”, czyli z Afryki.

Bocian to duży ptak brodzący, który żywi się małymi zwierzętami (owadami, rybami, płazami, gadami, a nawet małymi ssakami i ptakami). Jest więc mięsożercą.

Bociany od zawsze budowały swoje gniazda blisko zabudowań ludzkich. Do dzisiaj wiele osób wierzy, że przynoszą szczęście.

Bocian biały jest gatunkiem chronionym! Nie wolno na niego polować, ani niszczyć jego gniazd.

Źródło: Wikipedia