Drukuj

Kreatywne zabawy domowe – świetlica podpowiada :)

 

Przed nami kolejny tydzień, który spędzimy w domu. Ale nic się nie martwcie – jeśli zabraknie wam pomysłów na angażujące zabawy, spieszymy z pomocą. Oto zabawy, które na pewno wam się spodobają:

 

 1. Pajęczyna - użyj włóczki do stworzenia sieci będącej domowym torem przeszkód. Wykorzystaj stoły i krzesła oraz wszystkie elementy w mieszkaniu, które ułatwią przygotowanie sieci do tego wyzwania na gibkość. Włóczka powinna być raz wyżej, raz niżej, w różnych odległościach. Gdy już będzie gotowa pajęczyna możesz spróbować przejść. Tylko uważaj nie dotknij niczego! Miłej zabawy… :)
 2. Szalone memo – poproś rodziców o karteczki samoprzylepne. Możesz zaprosić np. rodzeństwo do zabawy. Narysujcie na karteczkach po dwa takie same obrazki, im więcej par, tym dłuższa zabawa! Następnie przyklejcie je w różnych miejscach w domu. Zabawa polega na tym, że na słowo START (wypowiedziane np. przez mamę) zaczynacie szukać par. Kto znajdzie więcej wygrywa :)
 3. Zabawa relaksacyjna – zaproś do zabawy np. rodzeństwo. Rysuj palcem na plecach brata lub siostry dowolny obrazek np. serce, kwiat, litery, cyfry itp. Ich zadaniem jest odgadnąć co narysowałeś/aś. Później zamieńcie się rolami. Możecie liczyć punkty i wymieniać na nagrody – oczywiście u rodziców :)
 4. Rysuj w ciemno… - jest to zabawa dla dwóch osób. Możesz zaprosić kogoś z domowników. Potrzebujesz kartek, coś do rysowania oraz opaskę do zasłonięcia oczu. Zabawa polega na przyjrzeniu się osobie siedzącej naprzeciwko, następnie z zasłoniętymi starannie oczami spróbuj narysować tę osobę. Powodzenia :)
 5. Kartonowa budowla – potrzebujesz: kilku kartonów/pudełek, flamastry, taśmę i możesz bawić się w inżyniera. Co zbudujesz? Wszystko co jest w Twojej wyobraźni :) może to być np. statek piratów, baza lub rakieta kosmiczna.
 6. Żelowe gniotki - do wykonania żelowych gniotków potrzebujecie: przezroczyste balony, kolorowe cekiny lub brokat, żelatynę, gorącą wodę, miseczkę z łyżeczkę, butelkę, lejek.
  Przygotowanie: 4 łyżeczki żelatyny zalewamy gorącą wodą i mieszamy do rozpuszczenia, odstawiamy. Przy pomocy lejka wrzucamy do balona cekiny/brokat, następnie nakładamy lejek na butelkę i wlewamy do niej żelatynę, balon nakładamy na butelkę i przelewamy żelatynę, wypuszczamy powietrze, zawiązujemy balon i gotowe! :)
 7. Papierowe stwory - tym razem propozycja na twórczą zabawę plastyczną. Za pomocą szarych papierów do pakowania, gazet, kartonów i szerokiej taśmy pakowej tworzymy rozmaite stwory i dinozaury.
 8. Magnetyczny labirynt - do tej zabawy potrzebny Wam będzie kawałek kartonu lub sztywnej tekturki, ozdobna taśma klejąca lub izolacyjna do wyklejenia trasy labiryntu oraz dwa magnesy. Na tekturce wyklejamy trasę labiryntu, następnie na górze kładziemy jeden magnes, a pod spodem drugi. Magnes przez tekturkę przyciąga drugi magnes, a dzięki temu możemy nim sterować zgodnie z wytyczoną trasą. Ta zabawa, to prawdziwe wyzwanie, które uczy cierpliwości i precyzji ruchów. To świetna zabawa dla całej rodziny.

https://mojedziecikreatywnie.pl/2018/02/zabawy-dla-dzieci-tasma-klejaca/

 

 

 1. Kolejną propozycją są prace plastyczne:

Wiosna  już do nas przybyła, więc aby ją godnie przywitać proponujemy wykonanie portretu Pani Wiosny. Instrukcja wykonania portretu 3D krok po kroku znajdziesz tutaj: https://kreatywnadzungla.pl/2020/03/pani-wiosna-twarz-3d.html

Pomysłowe rady na odpady

Zastanawialiście się kiedyś, czy wszystkie śmieci muszą wylądować w koszu?  Otóż nie! Mnóstwo domowych odpadów można przerobić na fantastyczne zabawki. Możecie zrobić dobry uczynek dla środowiska i świetnie się przy tym bawić  

Przedstawiam Wam kilka inspiracji, zaczerpniętych z Internetu.

Źródło: http://www.twojediy.pl/16-zabawek-dla-dzieci-z-rolki/

Źródło: https://pracaplastyczna.pl/index.php/zwierzeta/869-pajak-z-rolki

Źródło: https://pracaplastyczna.pl/index.php/zwierzeta/658-krokodyl-z-amazonki

Źródło: https://domowa.edu.pl/najlepsze-zabawki-sa-ze-smieci/

Źródło: http://oddzialpiaseczno.przedszkolowo.pl/publikacja/68888/-czyste-powietrze-wokol-nas-nie-pal-smieci-zrob-zabawke

Źródło: https://nto.pl/zabawki-ze-smieci-w-opolu-mozesz-je-zobaczyc-wideo-zdjecia/ga/10086118/zd/18797952

Źródło: http://zpamietnikametodyka.pl/ekologia-na-lekcji-z-maluchami/

Źródło: http://bystredziecko.pl/po-stronie-natury-mobilna-strefa-z-nastawieniem-na-upcycling-plastyka/

 1. Zabawy ruchowe

- Rzucanie piłki do celu. Wykorzystujemy wszystko to, co jest dostępne w domu: skrzynia, pudło, kosz na śmieci i próbujemy rzucić w nasz cel.

- Piłka i kolory. Rzucamy do siebie piłkę wymieniając różne kolory. Na hasło "czarny" piłeczki nie wolno złapać. Jeśli jednak uczestnik chwyci piłkę, przegrywa lub wykonuje zadanie np. dziesięć podskoków.

- Zabawa Ludzie do ludzi Zabawa dla minimum dwójki dzieci. Osoba prowadząca włącza dowolną muzykę, w tym czasie dzieci tańczą, podskakują, chodzą na paluszkach (wszystko zależy od kreatywności uczestników). Podczas pauzy prowadzący mówi np. plecy do pleców i dzieci muszą się zetknąć daną częścią ciała.