Uczniowie naszej szkoły mogli poznać świat osób niepełnosprawnych ruchowo, które uczyły nas jak dochodzić do celu i pokonywać szczyty własnych ograniczeń.

Święto Integracji to czas niezwykły w naszej szkole kiedy to uczniowie mogą w niecodzienny sposób poznać i doświadczyć jak wygląda świat osób, które zmagają się ze swoją niepełnosprawnością. Mogą również wyróżnić swoich kolegów i koleżanki za dokonania podejmowane z chęci budowania społecznej normalności, czyli integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa. Co roku bowiem wybierają spośród siebie Przyjaciela Integracji. Przyjaciółmi Integracji 2015 zostali: Zaszczytne miano Przyjaciela Integracji 2015 wśród nauczycieli Kapituła przyznała pani Irenie Woroń.

Spośród rodziców tytułem Przyjaciela Integracji uhonorowano pana Huberta Kamolę - tatę niepełnosprawnego ruchowo Aleksa.

Tytuł Przyjaciela Integracji wśród uczniów otrzymali:

  1. Staś Sygnowski I b
  2. Mokijewski Adam I c
  3. Wiktoria Gąsior I d
  4. Bartek Makowski II a
  5. Nikola Jasik II b
  6. Ewa Słotwińska II c
  7. Michał Ogórek III a
  8. Ola Szyszka III b
  9. Julia Inger III c
  10. Szymon Sykuła IV a
  11. Julia Wójcik IV b
  12. Iza Grotnik IV c
  13. Krystyna Kruk V a
  14. Dominika Rodzoś V b
  15. Dominik Szulim V c
  16. Mazur Dawid VI b
  17. Konrad Kamola VI c

 

A jak obchodzono Dni Integracji 2015?

W tym roku uczniowie klas 4 – 6 uczestniczyli w niecodziennej lekcji, podczas której oglądali dwa krótkie filmy pt. „Zobacz we mnie człowieka” i „Człowiek bez rąk i nóg”. Potem mogli porozmawiać z naszym gościem, który swoim przykładem przybliżył nam życie osób niepełnosprawnych ruchowo. Uczniowie mieli okazję poznać codzienne życie z jego trudnościami. I może niejeden z nas się zawstydził gdy pomyślał jak często nam zdrowym zdarza się pielęgnować swoje „misie”, czyli „tego nie chce misie” i „tamtego też misie nie chce”.

Uczniowie klas 0 – III uczestniczyli w Inter-olimpiadzie. W poszczególnych konkurencjach w jakich startowali uczniowie nie można było używać rąk lub nóg. A miały za zadanie uzmysłowić jak trudno jest radzić sobie wtedy w życiu.

W ramach Inter – olimpiady rozegrano również turniej szachowy. Jest to dyscyplina, w której nie potrzebne są ani ręce, ani nogi, za to przydaje się mądra głowa, bo szachy to trudna dyscyplina, wymagająca wielkiego wysiłku … intelektualnego. Najlepszymi szachistami okazali się:

  1. Zuzanna Jaworska – klasa I a
  2. Sygnowski Stanisław – I b
  3. Klaudel Oliwier – I c
  4. Stępniak Mateusz – I d

Tradycją naszego święta są również konkursy. Jednym z nich był konkurs poetycki, zorganizowany pod hasłem: „Zobacz we mnie człowieka”. Dzięki wierszom naszych uczniów chcieliśmy przybliżyć życie i codzienność osób niepełnosprawnych ruchowo, ich zmagania z szarą rzeczywistością, ich sukcesy i porażki, ułamek życia codziennego.

W wierszach znalazły się rozważania na ten temat, że w każdym człowieku jest dobro i serce tak potrzebne każdemu z nas.

W konkursie tym pierwsze miejsce zajął: Piasecki Jan z klasy IV b

Miejsce II zajęli:

  1. Paliszewski Maciej – IV b
  2. Siedlecki Grzegorz – IV b

Miejsce III zajęli:

  1. Goluch Oliwia V b
  2. Kucharczyk Nikola – IV b

Wyróżnienie zdobyli:

  1. Matyjaszek Ernest – IV a
  2. Momont Ola – IV a

W tym roku nie tylko ci co czują w sobie talent poetycki, ale również ci, co lepiej czują się w prozie mogli zaprezentować swoje umiejętności. Zadaniem uczniów było przybliżenie sylwetki znanej osoby niepełnosprawnej ruchowo. Mieli pokazać, że osoby niepełnosprawne mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie, realizować swoje zainteresowania i pasje, uczyć się i pracować. Mieli udowodnić, że mimo ograniczeń ruchowych można cieszyć się życiem i w pełni z niego korzystać. Uczestnictwo w tym konkursie miało również ćwiczyć umiejętność korzystania z różnych informacji np. Internetu, mediów, prasy. W konkursie Tm wyróżnienie zdobyła praca Jakuba Muszyńskiego, ucznia klasy IV b.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły zostali również zaproszeni do udziału w konkursie fotograficznym pod hasłem „To jest moje miejsce”. Chcieliśmy, byście zrobili ze swoich telefonów dobry użytek i by Wasze oko za pomocą obiektywu aparatu uchwyciło miejsca, w których mogą się rozwijać, zaspakajać swoje potrzeby i korzystać z radości życia osoby z niepełnosprawnością ruchową. Miały to być takie wasze propozycje gdzie będziemy mogli zaprowadzić kolegów lub polecić je znajomym!

Zwycięzcą konkursu został Grzegorz Siedlecki z kl. IV b.

Co zrobić aby życie osób niepełnosprawnych było łatwiejsze i jak możemy okazać im dobro i serce, pokazali nam uczniowie klas 0 – III w swoich pracach plastycznych. Na ten konkurs napłynęło wiele pięknych prac a nagrodzeni zostali następujący uczniowie:

Miejsce I zajęli:

  1. Michał Ogórek – III a
  2. Wiktoria Sobotowicz – I b

Miejsce II zajęli:

  1. Kula Mateusz – III a
  2. Sykut Natalia – III b
  3. Kamola Julia – III a

Miejsce III zajęli:

  1. Kilianek Amelia – I b
  2. Piotrek Mielczarski – III a
  3. Adam Wójcik – III a

   Wyróżniono pracę:

Nowakowicz Aleksandry z klasy III a

 

                                                     Zespół Do Spraw Integracji